2016. május 3., kedd

Tévhitek a vízipipáról

Tévhitek és téves információk

Az interneten itt-ott lehet találni különböző cikkeket, írásokat, tanulmányokat, miszerint a vízipipa sokkal károsabb a cigarettánál. Azonban olvassuk egy figyelmesen és igyekezzünk megbízható oldalon információkat találni.

> Egyik ilyen kedvencem, amikor megállapították, hogy nagyon káros a vízipipa a sok THC miatt. Na, most a vízipipadohány nem tartalmaz THC-t. Amely írásban ilyet olvasnak ott droggal, hallucinogén anyagot használtak normál dohány helyett. Így még szép, hogy károsabb. A 'füves' cigi is károsabb a hagyományos cigarettánál.

> Torok és száj rákos megbetegedésének esélye kisebb, mint a cigarettánál. Ennek az az oka, hogy a füst cigi esetén csak egy rövid szűrőn halad át, mely nem hűti le. Így a füst viszonylag forrón kerül a szervezetbe s sokkal erősebben fejti kis káros hatását. Ezzel szemben a vízipipa füst hosszú utat tesz meg míg eljut a szervezetünkbe. Ezalatt teljesen lehűl, sőt kicsit hűvös lesz. Így kevésbé fejti ki káros hatását és a víz is szűri ami tovább csökkenti ezt.

> A másik nagy tévhit, hogy mivel több füst kerül a szervezetbe így több káros anyag is. Aki valamennyire jártas a kémiában az tudja, hogy nem a mennyiség számít. Az a füst, mely a vízipipából a tüdőbe kerül hosszú utat tesz meg. Ezalatt találkozik fém felülettel (pipa teste), víz felülettel (tartályba) és textília felülettel. (szívókában) Ezalatt sokkal jobban megtisztul, mint a cigaretta végén füstszűrőbe. A víz sokkal jobb abszorpciós képességgel rendelkezik, mint az a polimer vegyület amiből a cigi szűrő készül. (A víz sokkal jobban szűr, mint a filter a cigarettában.)

> Az előzőhöz kapcsolódik némileg a nikotin mennyiség is. A vízipipa dohányban több a nikotin, így ha valaki sokat szív a pipából egymás után, annál előfordulhat némi kábulat. Ez a nikotin hatása, azoknál főleg előjöhet akik még egyáltalán nem dohányoztak semmilyen formában.

> Amikor szóba kerül a vízipipa az embereknek sajnos a többsége egyből a drogokra gondol, hibásan! A vízipipa dohány nem tartalmaz semmilyen hallucinogén anyagot, illetve olyan komplex vegyületet, mely a szervezetbe hallucinogén hatást fejtene ki. Minden napos eset, hogy aki vízipipázik az megszédül, picit bódult állapotba kerül. Ez természetes dolog. Amikor az adott személy túl sokat szív a füstből vagy többször egymás után a szervezetben enyhe oxigén hiány léphet fel, mely szédülésként mutatkozik, illetve néha zsibbadó érzéssel a végtagokban. Ez teljesen veszélytelen, feltéve ha az illető a tüneteknél tart 3-4 perc szünetet.

(Tény, hogy a vízipipa dohányhoz lehet drogot keverni, azonban ennyi erővel süteményekhez is hozzá lehet adni és így minden cukrászdát is elítélhetnénk.)

> Kátrány ami még szóba szokott kerülni, mint káros anyag. A vízipipa dohány kátrány tartalmát a "Tar: 0,0%" jelöli. Ez azt jelenti, hogy század százalékban tartalmazhat csak nyomokban. Azonban mikor a dohány izzik akkor keletkeznek kátrányos anyagok, vegyületek. Ezek általában akkor keletkeznek amikor a dohány már nagyon megég. Viszont a dohány megégését kellemetlen íz jelzi, így az adott használt dohányt lecserélik egy másik adagra, így megelőzvén a kátrány szervezetbe jutását. Tehát van némi kátrány, de az elhanyagolható mennyiség, a városok levegőjében is található ennyi káros anyag megközelítőleg.

Nos ezek voltak az általános tévhitek. Amikor valaki olyannal találkozunk aki ezekkel nem lenne tisztában magyarázzuk el neki, tájékoztassuk. Sokszor a kellő információ mennyiségi és minőségi hiánya a gond az embereknél.

2 megjegyzés:

  1. Sok tévhitbe én is belefutottam, köszi az infókat! :)

    VálaszTörlés
  2. ez nagyon hasznos volt, így mostmár meg tudom ezt mutatni a tudálékos ismerőseimnek, akik rosszat mondanak róla, köszi! :)

    VálaszTörlés